Szlakiem bohaterów “Kamieni na szaniec”

DSC_0955 (Copy)Klasy drugie gimnazjum odwiedziły w dniu 20 października 2016 r. w Warszawie miejsca związane z bohaterami “Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Książka powstała na podstawie relacji Tadeusza Zawadzkiego “Zośki” i opowiada o działalności grupy przyjaciół i członków Szarych Szeregów podczas II wojny światowej. „Kamieniami” były bohaterskie czynny i akty przyjaźni, a zbudowany z nich szaniec bronił największych ludzkich wartości, prawa do wolności oraz prawa do godnego życia we własnym, niepodległym kraju.

Uczniowie zwiedzili mauzoleum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo przy ul. Szucha, miejsce akcji pod Arsenałem, Pawiak i cmentarz wojskowy na Powązkach. Zapoznali się nie tylko z historią grupy przyjaciół z Pomarańczarni, ich działalnością w konspiracji oraz aresztowaniem i odbiciem “Rudego”, ale również z historią Szarych Szeregów i Warszawy w okresie II wojny światowej. Prezentacje i relacje obejrzane i wysłuchane na Szucha i na Pawiaku były doskonałą lekcją historii i patriotyzmu, która powinna na długo pozostać w pamięci.

Skip to content